Haber

TBMM Restoranlarından Artan Yiyecekler Hayvan Barınaklarına Gönderiliyor

TBMM restoranlarından çıkan yemek atıkları barınaklara gönderilirken, sebze ve meyve atıkları da gübreye dönüştürülüyor.

DÜZGÜN Partisi İstanbul Milletvekili Nimet Özdemir, TBMM Başkanlığı’na Meclis restoranlarında kalan yemek artıklarının boyutunu ve bu artıkların hayvan barınaklarına gönderilip gönderilmediğini sordu.

TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ’ın yazılı soruya verdiği yanıtta, Türkiye Büyük Millet Meclisi restoranlarında gıda üretim planlamasının günlük üretim takip planına göre yapıldığı ve kayıt altına alındığı belirtildi. Sistemde.

Cevapta, gün sonunda gıda atıklarının kayıt altına alınarak mutfaklarda belirlenen alanlara kurulan atık toplama kutularında toplandığı ve sistematik bir şekilde toplandıkları belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Restoranlarımızda 6 aylık veriler dikkate alındığında ortalama günlük atık miktarı 12,41 kilogramdır. Gıda atıkları hayvan barınaklarına, sebze ve meyve atıkları ise kampüs içindeki kompost alanına alınarak gübreye dönüştürülmektedir. Atık yağlar Anlaşmalı yetkili firmalar tarafından alınıyor Hayvan barınaklarına gönderilecek yemek atıkları “Gölbaşı Belediyesi tarafından haftanın üç günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Yerleşkesi’nden toplanıyor.”

haber-sorgun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu