Ekonomi

Tarım ve ormancılık araçlarında yeni dönem başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Tarım ve Orman Araç ve Motorlarının Çevre ve Sevk Ünitesi Performanslarına İlişkin Tip Onayı Yönetmeliği” Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Yönetmelik ile otomotiv sektörünün uluslararası pazarla bütünleşmesi, piyasaya arz edilecek araçların yüksek güvenlik ve düşük emisyon seviyesinde olması ve böylece can ve mal güvenliğinin artırılması amaçlandı. uluslararası otomotiv mevzuatı dikkate alınarak yapılan çalışmalar sayesinde vatandaşların yollarda daha çevreci araçlar kullanması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda söz konusu yönetmelik, Türkiye’de üretilip pazarlanacak traktörler için 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte mevcut mevzuata göre Faz IIIB ve Faz IV emisyon seviyelerinde üretilebilen traktörler için Avrupa Birliği eşdeğeri Faz V emisyon seviyesine geçiş sağlanacaktır.

Bu tarihin prestijiyle üretilen daha düşük emisyon değerlerine sahip traktörlerin tarımsal faaliyetlerde kademeli olarak kullanılmaya başlanması ile tarımsal mekanizasyondan kaynaklanan emisyonların azaltılması hedeflenmiş ve ilgili dönüşümün hava kalitesine olumlu etkilerinin olacağı öngörülmüştür. Orta ve uzun vadede ülkenin

Ayrıca, traktörlerin teknik dokümantasyonunu içeren ve aracın kimlik kartı olarak kullanılan uygunluk belgesi formatlarının güncellenmesini içeren Tarım ve Orman Araçlarının Tip Onayı ve Piyasa Gözetimine İlişkin İdari Şartlar Hakkında Yönetmelikte (EU/2015/504) Değişiklik gümrük, satış ve tescil aşamalarında yeni nesil Faz V traktörlere kıyasla. Yapım Yönetmeliği de yayımlandı. Yönetmelik yeni yılda yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu