Ekonomi

Reklam Sitelerine İlişkin Düzenleme İle Spekülatif Fiyat Artışları Önleniyor

Ticaret Bakanlığı’nın reklam sitelerine ilişkin hayata geçirdiği düzenleme sayesinde spekülatif fiyat artışlarının önüne geçilmesi bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İkinci El Motorlu Taşıtların Ticaretine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Gayrimenkul Ticareti Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenlemeye göre, kişinin kimliğinin gizlenerek reklam sitelerinde reklam yayınlanmasının engellenmesi amacıyla, kişinin öncelikle kendisine ve eşine ait olmayan gayrimenkul veya araçları listelemesinin yasaklanması kararlaştırıldı. ikinci derece kan hısımları veya sahibi tarafından yetki verilmeyen kişiler.

Bursa’da faaliyet gösteren gayrimenkul danışmanı Furkan Gültaş, yaptığı açıklamada, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte gayrimenkul danışmanlığının biraz daha resmi hale geldiğini söyledi.

Bu düzenlemeyle reklam sitelerinde reklam ve bilgi kirliliğinin ortadan kalkacağını belirten Gültaş, “Umarız bilgi kirliliğinden kaynaklanan tüm sorunlar ortadan kalkar. Fiyat değişkenliği de istikrara kavuşur. Hizmet kalitesi artacaktır. Elbette yetki belgesi bu süreçte çok etkili olacaktır.” söz konusu.

Gültaş, bu düzenlemeyle ilan sitelerindeki güven ortamının daha da artacağını vurgulayarak, “Gayrimenkul danışmanlarının hizmeti çok daha önemli hale gelecek. Piyasada ciddi bir düzen oluşacak. Gayrimenkul ticareti yetki belgesi” Daire ilanı vermek zorunda kalacaklar, belli bir süreliğine kişiler kendi mülklerinin ilanını verebilecekler.” Onu koyabilecekler ama kimlik doğrulamayla bu süreç gerçekleşecek.” dedi.

Yetki belgesi olmayan kişilerin reklam sitelerinde reklam yayınlayamayacaklarını, yapmaları halinde ilgili kurumlar tarafından cezai işlem uygulanacağını belirten Gültaş, şöyle konuştu:

“Bu düzenlemeyle gayrimenkullerin ilan sitelerinde listelenmesinin uzman çalışmasıyla yapılacağı ve şişirilmiş fiyat politikasına son verileceğini iddia ediyoruz. Gayrimenkuller gerçek değerleri ile tanıtılacak. Artık bir İnsanların mallarının değerini öğrenebilecekleri bir alan oluşturulacak. Yani ‘Biri 1 milyon lira yazdı, diğeri 3 milyon lira’ söylentileri artık uzman ellerin ortaya çıkmasıyla bu karmaşık düzenleme sona erecek. erişim. Bu fiyat istikrarıyla birlikte pazarın güvenilirliğinin ve devamlılığının daha da sağlanacağını umuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu