Haber

Muş’ta Silahlı Çatışma Sonrası Başlayan Düşmanlık Barışla Sonlandı

Muş’ta 3 yıl önce aynı soyadlı iki akraba aile arasında çıkan ve bir kişinin hayatını kaybettiği silahlı kavganın ardından başlayan husumet barışla sonuçlandı.

Merkeze bağlı Harman köyünde yaşayan iki aile arasında çıkan silahlı kavga nedeniyle çıkan husumet, Vali İlker Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya ve kanaat önderlerinin girişimleriyle sona erdi.

Köydeki Merkez Lale Camii’nde düzenlenen barış töreninde çıkarılan aile bireyleri, tekbirler eşliğinde Kuran-ı Kerim’in altından geçerek kucaklaştı.

Gündüzöz, 3 yıl önce köyde istenmeyen bir olay yaşandığını söyledi.

Gündüzöz, yaşanan üzücü olayın ardından keyifli bir güne şahitlik ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkenin en değerli özelliği huzur, sükunet ve mutluluktur. Bizim için her canlı değerlidir. Bu dinin mensupları olarak birbirimizi kırmamalı, küsmemeliyiz. Çocuklarımıza bırakacağımız miras; para para mal mülk değil barış ve güzel ahlak sorumluyuz iki ailenin huzuruna şahitlik edecek bir yere geldik hayrın anahtarı şerrin kilidi olmaya geldik kuranın altından geçtik ‘an söz vererek. Kur’an-ı Kerim’i hayatımıza işleyerek sözümüzü tutmalıyız. Ertesi gün söz mü verdiniz?” Bozmaya gerek yok. Sözümüzün ve selametimizin daim olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”

Başkan Asya ise akraba olan aileler arasında üzücü bir olay yaşandığını belirterek, “Barış için fedakarlık, fedakarlık ve taviz gerekir. Duyarlılıkları için Akdeniz ailesine teşekkür ediyorum. Memnun kaldık” dedi. barışın tesisi.” söz konusu.

İl Müftüsü İbrahim Halil Demir’in duasıyla sona eren tören, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Kasım Ermiş, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, şirket amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu