Haber

Konya’da 10 Katlı ve 2000 Öncesi Binaların Risk Durumları İncelenecek

KONYA’da Büyükşehir Belediyesi ile 3 üniversite arasında 10 katlı ve 2000 öncesi binaların incelenmesi ve risk durumlarının belirlenmesi amacıyla protokol imzalandı. Buna göre; 10 katlı ve 2000 öncesi binalar incelenecek, çok riskli binalar yıkılacak. Proje üzerinde çalışan Konya Teknik Üniversitesi’nden Prof. Mehmet Kamanlı, 19 yıldır çöken ve 92 kişinin hayatını kaybettiği Zümrüt Apartmanı faciasını hatırlatarak, “Bina düşey yükler altında çöktü. Dolayısıyla bizde buna benzer binalarımız var.”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Teknik, Necmettin Erbakan ve Karatay üniversiteleri ile kentteki yapı stokunun ortaya çıkarılması için protokol imzaladı. Buna göre; 10 katlı ve 2000 öncesi binalar incelenecek, çok riskli binalar yıkılacak. Proje üzerinde çalışan Konya Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kamanlı, “Diğer illere göre deprem riski düşük olan Konya için böyle bir çalışma çok şey ifade ediyor. uygulanıyor.Bu şehrin mevcut yapı stoğu ortaya çıkacak.Bu protokol özellikle tüm 10 katlı binalar ve 2000 öncesi tüm binalar için imzalandı.Protokol ile ‘yüksek riskli’, ‘düşük riskli’, ‘orta riskli’ mevcut yapı stoklarının seviyeleri belirlenecektir.

Sürecin belediyenin desteğiyle gerçekleşeceğini anlatan Prof. Konya’da Ahmet Hilmi Nalçacı Caddesi, Kerkük Caddesi ve Bosna Hersek Mahallesi başta olmak üzere 2000 öncesi yapılar.” ‘İNŞAAT STOKUMUZ KÖTÜ’

2 Şubat 2004’te Selçuklu ilçesindeki 11 katlı Zümrüt Apartmanı’nın ani çökmesi sonucu enkazda 92 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Prof. ‘Rahat,huzurlu,rahat yerlerde otursunlar’ mantığıyla böyle bir proje var.Çünkü bina stokumuz kötü.Kimsenin yaşamadığı bir Zümrüt Apartmanı felaketi yaşadık.Bina dikey yükler altında çöktü. .Kerkük Caddesi’ dedi, ‘Bizim mesela binalarımız var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu