Haber

Farklı yapısıyla dikkat çeken 5 sütunlu, 3 katlı, 45 yıllık yapı çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

Diyarbakır’da farklı yapısıyla dikkat çeken, zemin kattaki 5 sütun dışında diğer 3 katta sütun bulunmayan 45 yıllık yapı da depremde hasar gördü. Ev sahibi Emrullah Kızıltepe (28), “Burada can güvenliğimiz yok. Yetkililerin müdahale etmesini ve yardım etmesini istiyorum. Artçı sarsıntılar bile normal deprem gibi geliyor.”

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’da, Bağlar ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi’nde de 3 katlı altı dükkanın bulunduğu binada hasar meydana geldi. Zemin kattaki 5 sütun dışında diğer katlarda sütun bulunmayan yapı çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Taşıyıcı kolonlarında çatlaklar olan binanın son katında oturan Emrullah Kızıltepe, can güvenliğinin bulunmadığını belirterek yetkililerden yardım istedi.

Binanın zemin katında sadece 5 sütun olduğunu, en büyük takviyeyi öndeki büyük sütundan aldığını belirten Kızıltepe, deprem anında yaşadığı anları anlattı. Kızıltepe, “4 yıldır buradayım. 15 yıldır inşaatçıyım. Bu bina 45 yaşında. Bu binanın dayandığı sütun öndeki sütun. Bu binanın hepsi birbirine bağlı. Bu kolon çökerse bina da çöker 3 katta da kolon yok stabilite yok deprem anında evdeydik bina yıkılacak sandım deprem anında deprem oldu kapıyı açtım merdivenlere baktım merdivenler öyle bir inip çıkıyor ki çok farklı şeyler yaşadık çocuğum kucağımda yere düştük Durum tükendi. Düştüm, oturdum, ne yapacağımı bilemedim. Korkunç bir şeydi” dedi. “YETKİLİLERİN YARDIMCI OLMASINI İSTİYORUM”

Kızıltepe, kendisinin bir evi olduğunu ve gidecek başka yerleri olmadığı için burada kaldıklarını belirterek, “Burada can güvenliğimiz yok. Yetkililerin müdahale etmesini ve yardım etmesini istiyorum. Birinci kattaki tuğlalar kırıldı. Komşumuz kalıyor, komşumuz şu anda burada değil ve korkuyor, bize ‘Eve gelmeye korkuyoruz’ diyor. Başka yerimiz olmadığı için konuta geldik. Artçı sarsıntılar olduğu zaman normal bir deprem gibi hissediyoruz” diye konuştu.

kocarli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu