Haber

Çin, ABD’yi Tayvan ile resmi etkileşimi bırakmaya çağırdı

PEKİN, 3 Haziran (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin’in ABD’yi Çin’in Tayvan bölgesiyle tüm resmi ilişkilerini sona erdirmesi ve “21. son. Onları almayı bıraktığını ve bir an önce iptal etmelerini istediğini söyledi.

Cuma günü düzenlediği olağan basın toplantısında konuşan Mao’nun açıklaması, ABD ve Tayvan’ın 1 Haziran’da Washington DC’de “21st Century Trade Initiative” kapsamındaki ilk anlaşmayı imzalamasının ardından geldi.

Çin ile diplomatik ilişkisi olan ülkelerin, Çin ile Tayvan bölgesi arasında herhangi bir resmi etkileşime şiddetle karşı çıktıklarını vurgulayan Mao, “Buna, egemen veya resmi nitelikteki herhangi bir anlaşmanın müzakere edilmesi veya imzalanması da dahildir.”

Sözcü, ABD hükümetinin “21’inci Yüzyıl Ticaret Girişimi” ve imzalanan anlaşma kapsamında Tayvan’ın Demokratik İlerleme Partisi (DPP) yetkilileriyle görüşmelerini kasıtlı olarak sürdürdüğünü vurguladı. Mao, ABD’nin bu hamlesinin tek Çin ilkesini ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak deklarasyonu ciddi şekilde ihlal ettiğini ve ABD’nin Tayvan ile yalnızca gayrı resmi angajman sürdürme taahhüdünü ihlal ettiğini söyledi.

Mao, “Çin bu durumu şiddetle kınıyor ve ABD tarafında ciddi diplomatik girişimlerde bulunuyor.” dedi.

Ticari işbirliği kisvesi altında gerçekleştirilen sözde “girişim”, ABD’nin Tayvan’ı soymak için bir aracından başka bir şey değildir ve bencil ayrılıkçı bir ajandayla hareket eden DPP yetkililerinin Tayvanlı yurttaşların çıkarlarına ihanet etmekte hiçbir tereddütleri yoktur. ve işletmeler veya Tayvan satan. Mao, “Bu anlaşmayı imzalayarak Tayvan’ı ABD’ye bir tepside sunuyorlar” dedi.

Sözcü, bunun ABD’nin tek Çin ilkesini bozma ve içini boşaltma çabalarının son örneği olduğunu kaydetti.

“Bir kez daha ABD’yi tek Çin ilkesine ve Çin ile ABD arasında imzalanan üç ortak deklarasyona uymaya, rotasını derhal değiştirmeye ve Tayvan ile tüm resmi etkileşimlerini durdurmaya, sözde ilerlemeyi durdurmaya çağırıyoruz.” “Tayvan’ın bağımsızlığı” ayrılıkçı güçlerine yanlış sinyaller göndermeyi derhal durdurmaya çağırıyoruz. Aksi takdirde ABD tarafı tüm sonuçlarına katlanır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu