Haber

Belçikalı lobici, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’e dava açtı

Belçikalı bir lobici, Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen’e AB Adalet Divanı’nda dava açarak görevden alınması ve AB kurumlarına olan inancı baltalamaktan 100 bin avro tazminat talep etti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, AB kurumlarında lobicilik yapan ve akredite olan Frederic Baldan isimli Belçika vatandaşının, von der Leyen’in Kovid-19 aşı tedariki sürecinde Pfizer CEO’su Albert Bourla ile iletişiminde şeffaf olmaması ve dolayısıyla güvenini sarsması nedeniyle. AB kurumlarında. AB üst mahkemesine başvurdu.

Baldan, von der Leyen’in görevden alınmasını ve kendisine 100 bin avro tazminat ödenmesini talep etti.

Ayrıca yerel mahkemede dava açtı.

5 Nisan’da Baldan, Pfizer CEO’su Bourla ile olan ilişkisine dair kayıtların incelenmesi amacıyla Belçika mahkemesinde von der Leyen aleyhine dava açtı. “Görevi ve unvanı kötüye kullanma”, “kamuya ait belgeleri yok etme”, “yasadışı menfaat elde etme” ve “yolsuzluk” gibi iddialarla devam eden bu süreç, von der Leyen’in dokunulmazlığının kaldırılmasına kadar gidebilir.

AB Yönetim Kurulu, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında bazı ilaç ve aşı üreticilerinden yüksek hacimli aşı temin etti ve en ağır sözleşmesini Pfizer-BioNTech ile yaptı.

Bu hüküm için yapılan müzakerelerde von der Leyen ile Bourla arasındaki telefon mesajları gündeme gelmiş, mesajların içeriğinin açıklanması için AB yönetimine davetler yapılmış ancak AB yönetimi bu mesajları kamuoyu ile paylaşmamıştır.

“Yanlış yönetim”

AB Yönetim Kurulu yetkilileri, Kurul Lideri ve üyelerinin telefon mesajlarının saklanmasını gerektiren bir kural olmadığını, sadece belgelerin saklanması gerektiğini belirtiyor.

AB Ombudsmanı geçen yılın başında, von der Leyen’in Bourla ile olan mesajını açıklamaması nedeniyle AB Komitesinin “kötü yönetim” sergilediğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu