Haber

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısı sona erdi

2023 yılında geçerli olmak üzere taban fiyat numarasının belirlenmesi kapsamındaki Taban Fiyat Tespit Kurulu’nun üçüncü toplantısı sona erdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda basına kapalı olarak yaklaşık 3 saat süren toplantıda işçi tarafını TÜRK-İŞ, işveren tarafını Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti.

Toplantının son bölümüne TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da katıldı.

Atalay, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, asgari fiyat görüşmelerinin yaklaşık 20 gündür devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bir saat önce beni buraya çağırdılar. TÜRK-İŞ 40 yıldır açlık ve yoksulluk sınırını araştırıyor. TÜRK-İŞ’in açlık sınırı 7 bin 785 lira, yoksulluk sınırı 10 bin lira. 7 bin 785 lira teklifimiz olmadı şimdi teklifi bakana ve komisyona anlattım türk-iş’in teklifi 9 bin lira verirlerse oturup imzalarız vermezlerse , biz o konuya müdahil olmayacağız.”

En düşük fiyat net 5 bin 500 lira

Bir işçi için asgari ücret aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düşüldükten sonra net 5 bin 500 lira 35 kuruş.

Asgari fiyatın patrona toplam maliyeti bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt taban fiyat, 1003 lirası 1 kuruş sosyal güvenlik primi, 129 lirası 42 kuruş işveren işsizlik sigortası primi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu